Jedną z metod, które są mi pomocne w przywracaniu pacjentom zdrowia, jest akupunktura.
Jest to metoda mająca kilka tysięcy lat tradycji, a obecnie uznana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za jedną z najlepszych metod walki z bólem.

Bardzo dobre efekty uzyskuje się w leczeniu bólów kręgosłupa, dyskopatii, chorób zwyrodnieniowych, a także bólów stawowych. Ból kręgosłupa znacznie zmniejsza się średnio po piątym zabiegu. Bywa jednak poprawa od pierwszej wizyty.

Efekt leczniczy uzyskuje się poprzez nakłuwanie bardzo cienkimi metalowymi igłami aktywnych biologicznie punktów. Ich istnienie jest naukowo udowodnione i łatwe do znalezienia przy pomocy pomiaru miejscowej oporności skóry. Doświadczony akupunkturzysta znajduje miejsca nakłuć bez aparatury i stosuje układy punktów odpowiednio dobrane do aktualnego stanu pacjenta.

Typowy zabieg trwa 20 minut. Czasami wystarczy jeden zabieg (np. w ostrym kręczu karku), częściej jednak zabiegi się powtarza. Codziennie przy ostrych dolegliwościach i co kilka dni w chorobach przewlekłych. Najczęściej jest to 10 – 15 zabiegów.

Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań. Oczywiście efekt leczniczy może wystąpić w większym lub mniejszym stopniu. Zależy to od umiejętności dobrania właściwych punktów, właściwie przeprowadzonego zabiegu, zaawansowania choroby, etc.

Rozwój medycyny i wynalezienie wielu skutecznych innych metod zastępowało wielokrotnie zabiegi akupunktury. Nie bez znaczenia jest też nastawienie i komfort pacjenta (np. wykonywanie zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu akupunkturą pozostaje problematyczne w Europie Zachodniej). Jednak w wielu przypadkach akupunktura okazuje się nie tylko tańsza, ale również bardziej skuteczna od stosowania klasycznych terapii.

Przy pomocy akupunktury można leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, lecz również szereg objawów towarzyszących tym jednostkom jak: nudności i wymioty, zawroty głowy, czkawka, bezsenność i inne.

Należy zawsze pamiętać, że działanie lekarza jest zawsze ukierunkowane na przyniesienie ulgi choremu.

Terapeutyczne działanie akupunktury można podzielić na trzy grupy.

1. Schorzenia, w których tylko akupunktura może przynieść ulgę lub nawet wyleczenie np. zanik nerwu wzrokowego, neuralgie: nerwu trójdzielnego, podpotylicznego, stany chorobowe po WZW. Leki mają tutaj tylko działanie pomocnicze.

2. Leczenie skojarzone: farmakologiczne, akupunkturą i fizjoterapeutyczne. Ta gama schorzeń jest największa i odpowiednio dobrane leczenie skojarzone daje znakomite wyniki.

3. Schorzenia gdzie akupunktura jest metodą pomocniczą, pozwala zmniejszyć dawki leków np. przy psychozach, przy bólach nowotworowych, lub pozwala na pełną rehabilitację np. przy zespole bolesnego barku, kiedy występuje znaczny przykurcz.

Umiejętność doboru metody terapeutycznej zależy przede wszystkim od stanu wiedzy i doświadczenia leczącego. Należy zaznaczyć, że akupunkturę stosujemy zawsze po dokładnej diagnostyce klinicznej i rozważeniu czy stan chorego nie wymaga zastosowania innej metody lub dołączenia odpowiednich leków.